K.V. AFS BORJHAR GUWAHATI-17

COMMITTEES-2018-19

S.NO.

NAME OF THE COMMITTEES

 

NAME OF THE TEACHER

DESIGNATION

1

Tender Quotations

 

 

1

Mr. Ajay Narayan 

PGT(Geography)

 

 

2

Mrs. Ng Sarajubala Devi

PGT(Biology)

 

 

3

Mrs. S Mech

TGT (Science)

 

 

4

Mr. D Sarmah

ASO

 

 

5

.

JSA

 

 

6

Mr. Khargeswar Kalita

Sub Staff

2

Admission

 

 

1

Mrs. Ng Sarjubala Devi

PGT(Biology)

 

 

2

Mr. Manish Prajapati

PGT(C.S.)

 

 

3

Mr. Aswajeet Dive

PGT (Chemistry)

 

 

4

Mrs Alka Bhagwati

TGT (Maths)

 

 

5

JSA

JSA

 

 

6

Sh. Khargeswar Das

Sub Staff

3

Examination (Secondary Section)

 

 

1

Mr. Ajay Narayan (CBSE)

PGT (Geography)

 

 

2

Mr. Manish Kumar

PGT(C.S.)

 

 

3

Sh. Khargeswar Das

Sub Staff

 

 

4

Mrs. Sunita Devi (Home)

PGT(Hindi)

 

 

5

Mr. Partha Paul

PGT(English)

 

 

6

Mr. K K Sarkar

TGT(Maths)

 

 

7

Mr Binay Kalita

Sub Staff

4

Examination (Primary Section)

 

 

1

Mrs. D Chaudhury

PRT

 

 

2

Mrs. Champawati

PRT

 

 

3

Ms. Bhawna Jhangra

PRT

 

 

4

Ms. Chayanika

PRT

 

 

5

Mr. Nagen Saud

Sub Staff

5

Time Table & Arrangement (Secondary Section)

 

 

1

Sh S Chakraborty

PGT(Maths)

 

 

2

Sh Rajiv Kumar

PGT(Commerce)

 

 

3

Sh S.K.Verma

TGT (Hindi)

 

 

4

Sh. Nagen Saud

Sub staff

6

Time Table (Primary Section)

 

 

1

Mrs Akashilata Kumari

PRT

 

 

2

Mrs Kanchan Gupta

PRT

 

 

3

Mr. Sucha Singh

PRT

 

 

4

Mr. N Saud

Sub Staff

7

CCA (Secondary Section)

 

 

1

Mrs. Shikha Sangma

TGT (English)

 

 

2

Mr A C Mandal

TGT(English)

 

 

3

Mrs. Sunita Devi

PGT (Hindi)

 

 

4

Mr. Paul Paul

PGT (English)

 

 

5

Mr. Kuldeep Kavia

TGT (Hindi)

 

 

6

Mr. Khargeswar Das

Sub Staff

 

 

7

Mrs. Moue Deb

 

 

 

8

All House Masters

 

 

 

 

 

 

8

VMC & VEC related

 

 

1

Mr Vijay Kumar

PRT

 

 

2

Mrs Rupali

PRT

 

 

3

Mr. Vishal Gupta

PRT

 

 

4

Ms Mansi

PRT

 

 

5

Mr. Chetan Lal Raigarh

PRT

 

 

6

Mr Binay Kalita

Sub Staff

 

 

7

All House master(Primary Section)

 

9.   

Furniture Repair & Maintenance

 

 

1

Sh Subodh Das

PRT

 

 

2

Sh Ashvini Kr Maurya

TGT(Hindi)

 

 

3

Sh Ejit Singh

TGT (PHE)

 

 

4

Sh. Nagen Saud

Sub Staff

10.  

Repair & Maintenance of School Building

 

 

1

Sh P Chetia

TGT(WE)

 

 

2

Sh Lakhanpal Kaushal

PGT (Economics)

 

 

3

Sh Khargeswar Das

Sub Staff

11

Discipline Committee

 

 

1

Mr. Suresh Kumar (Incharge)

PGT (Chemistry)

 

 

2

Mrs. Sarjubala Devi

PGT (Biology)

 

 

3

Mr. Ejeet Singh

TGT (PHE)

 

 

4

Mrs. Sikha Sangma

TGT (English)

 

 

5

Mrs. Rupali

PRT

 

 

6

Mr. Vishal Gupta

PRT

 

 

7

Mrs. Dipali Brahma

Yoga Teacher

 

 

8

Mr. Rahul Upadhyay

 

 

 

9

Mr. Hayensha Boro

Games Coach 2

 

 

10

All Class Teachers

 

12

Adventures, Excursions & Visit to Local Places(Transportation)        

 

 

1

Sh  Rajiv Kumar

PGT (Commerce)

 

 

2

Mr. S K Verma

TGT (Hindi)

 

 

3

Mrs. Kusumanjali Devi

HM

 

 

4

Mrs Akashilata Kumari

PRT

 

 

5

Mr. Vijay Kumar

PRT

 

 

6

Mr Vishal Gupta

PRT

 

 

7

Mr. Khargeswar Kalita

PRT

13

VMC & VEC related

 

Incharge, Guide

1

Mrs. Akashilata Kumari

PRT

 

 

2

Mrs. Shikha Sangma

TGT

 

 

3

Mrs. I Singh

PRT

 

 

4

Mrs. N S Begum

PRT

 

 

5

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

 

 

6

Sh K K Sarkar

TGT

 

Incharge, Bulbul

7

Mrs. D Chaudhury

PRT

 

 

8

Mrs. Babli Das

PRT

 

 

9

Mrs. Chayanika

PRT

 

Incharge, Cub

10

Mr. Subodh Das

PRT

 

 

11

Sh Vijay Kumar

PRT

 

Incharge, Scout

12

Sh. B.K Rabha

TGT(AE)

 

 

13

Sh. Ajay Kumar

Librarian

14. 

First Aid Committee 

 

 

1

Mrs Ng S Bala Devi (Incharge)

PGT (Biology)

 

 

2

.

Doctor

 

 

3

Mrs. Sisy Samuel

Nurse

 

 

4

Mrs. Moue Deb

TGT (English)

 

 

5

Mrs Dipali Brahma

Yoga Teacher

 

 

6

Ms Sukanya

Councellor

 

 

7

Mrs. Madhubala

TGT(Science)

 

 

8

Mr Khargeswar Das

Sub Staff

15.          

Beautification of building, grounds and gardening            

 

Overall Incharge

1

Mr. Rabha

TGT(AE)

 

Herbal Garden

2

Mrs. S Mech

TGT(Science)

 

Rose Garden

3

Ms Meenakshi

PRT

 

Admin Block

4

Ms Bharti

PRT

 

Do

5

Ms Bhavna

PRT

 

Do

6

Mrs Rupali

PRT

 

Front Side

7

Ms Mansi

PRT

 

Do

8

Mrs. Arti

PRT

 

In front of MI Room

9

Mrs Nasima Begum

PRT

 

Near Chemistry Lab

10

Mrs. Chayanika

PRT

 

Near Physics Lab

11

Mrs Sima Mutsuddi

PRT

 

House Boards

12

All House Masters

 

16.  

Supply Water/ Potable Water / Water Tank Cleaning        

 

 

1

Mr. R R Meena

TGT(Social Science)

 

 

2

Mr. P Chetia

TGT(WE)

 

 

3

Mr N Soud

Sub staff

17

Cleanliness

 

All Wash Rooms, Primary (Boys) No- 2 and 4

1

Sh Vijay Kumar

PRT

 

2

Sh Chetan Lal Raigar

PRT

 

3

Sh Suchha Singh

PRT

 

4

Sh Subodh Das

PRT

 

5

Sh Vishal Gupta

PRT

 

6

Sh Mahendra Singh Meena

PRT

 

All Wash Rooms, Primary (Girls) No- 1 and 3

7

Ms Mansi

PRT

 

8

Ms Bharti

PRT

 

9

Mrs Rupali

PRT

 

10

Ms Meenakshi

PRT

 

11

Ms Bhavna

PRT

 

12

Mrs Arti

PRT

 

Wash Room (Girls), Near MI Room No- 5

13

Mrs Babli Das

PRT

 

14

Mrs.Kamla

PRT

 

Wash Room (Boys), Near MI Room No- 6

15

Mr Kuldip Kavia

TGT(Hindi)

 

16

Mr. Jyoti Prasad

 

 

Wash Room (Girls), Near Labs No- 7

17

Mrs Madhubala

TGT(Science)

 

18

Mrs. Moue Deb

TGT(English)

 

Wash Room (Boys), Near Labs No- 8

19

Sh Lakhanpal Kaushal

PGT(Economics)

 

20

Sh Atom Sophaba

 

 

Wash Room (Girls), Ground Floor & Second Floor New Building No- 9

21

Mrs. Namita Das

TGT(Science)

 

22

Mrs. Rashmi Sarma

 

 

Wash Room (Boys), Ground Floor & Second Floor New Building No- 10

23

Mr. Aswajit Dive

PGT(Chemistry)

 

24

Pranay Singha Roy

 

 

Wash Room (Boys), First Floor New Building No-12

25

Sh Mukund Kumar

TGT(Sanskrit)

 

26

Ebrahim Khalillullah

 

 

Wash Room (Girls), First Floor New Building No-11

27

Mrs Samita Mech

TGT(Science)

 

23

Ms Reema Singh

TGT(Maths)

18

Computer

 

 

1

Mrs. Manoj Singh

PGT(CS)

 

 

2

Mr Manish Kumar Prajapati

PGT(CS)

 

 

3

Mr Aashutosh

Comp Instructor

 

 

4

Ms Surankana Sarma

Comp Instructor

19

Rajbhasha

 

 

1

Mrs. Sunita Devi

PGT(Hindi)

 

 

2

Sh S K Verma

TGT(Hindi)

 

 

3

Sh K Kavia

TGT(Hindi)

 

 

4

Sh D Sharma

ASO

 

 

5

Sh K Das

Sub Staff

20

Press, Publicity & Photography

 

 

1

Sh P Paul

PGT(English)

 

 

2

Mrs. Sunita Devi

PGT(Hindi)

 

 

3

Ms Meenakshi

PRT

 

 

4

Mr Chetan Lal

PRT

 

 

5

Sh K Das

Sub Staff

21

Canteen, Food & Refreshment Committee

 

 

1

Mrs. Akashilata Kumari

PRT

 

 

2

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

 

 

3

Mrs. I Singh

PRT

 

 

4

Mrs. Anju Gogoi

PRT

 

 

5

Mrs. Kamla

PRT

 

 

6

Sh Binay Kalita

Sub Staff

22

Teaching Aids

 

 

1

Sh Vivek Vishal

TGT(Social Science)

 

 

2

Sh Akil Hussain

TGT(Social Science)

 

 

3

Sh Vijay Kumar

PRT

 

 

4

Mrs. Seema Mutsuddi

PRT

 

 

5

Sh Khargeswar Das

Sub Staff

23

Sound, Light & Electricity

 

 

1

Pranay Singha Roy

PGT(Physics)-Cont.

 

 

2

Sh Putul Chetia

TGT(WE)

 

 

3

Sh Ashvini Kumar Maurya

TGT(Hindi)

 

 

4

Sh Nagen Saud

Sub Staff

24

Quarters Maintenance & Repair

 

 

1

Sh Ajay Narayan

PGT(Geography)

 

 

2

Sh Mukund Kumar

TGT(Sanskrit)

 

 

3

Sh P Chetia

TGT(WE)

 

 

4

Sh K Das

Sub Staff

25

Checking of Cash Book (VVN & SF)

 

 

1

Sh S Chakraborty

PGT(Maths)

 

 

2

Sonia

PGT(Maths)

 

 

3

Mrs. A Bhagwati

TGT(Maths)

 

 

4

Sh K Kalita

Sub Staff

26

VMC & VEC related

 

 

1

Sh Apurba Das

VP

 

 

2

.

JSA

 

 

3

Mrs. S Mech

TGT(Science)

27

Printing and Making of Students Diary, Teachers Diary, School Magazine

 

 

 

 

1

Mr Vivek Vishal

TGT(Social Science)

 

 

2

Mrs K Gupta

PRT

 

 

3

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

 

 

4

Sh P Paul

PGT(English)

 

 

5

Mrs Sunita Devi

PGT(Hindi)

 

 

6

Sh Khargeswar Kalita

Sub Staff

28

Subject Committee( Convener)

 

 

1

Mr A C Mandal (English)

PGT(English)

 

 

2

Mrs Sunita Devi (Hindi)

PGT(Hindi)

 

 

3

Sh S Chakraborty(Maths)

PGT (Maths)

 

 

4

Mrs Ng S Bala Devi(Science)

PGT(Biology)

 

 

5

Mr. Manoj Kumar(Comp Sc)

PGT (CS)

 

 

6

Mr Ajay Narayan (Commerce, Humanities, Miscellaneous)

PGT (Geoography)

29

 Local Purchase Committee

 

 

1

Mr Ajay Narayan

PGT (Geoography)

 

 

2

Mrs. Ng Sarjubala Devi

PGT(Biology)

 

 

3

Mrs. S Mech

TGT(Science)

 

 

4

Mr. Putul Chetia

TGT(WE)

 

 

5

All Department Heads

 

30

Physical Verification of Goods & Services Procured

 

 

1

Sh Ejit Singh

TGT(PHE)

 

 

2

Sh Akil Hussain

TGT(Social Science)

 

 

3

Mrs Akashilata Kumari

PRT

 

 

4

All Department Head

 

31

Grievance/SC/ST/Women/Minority

 

 

1

Sh Apurba Das

VP

 

 

2

Mrs. Kusumanjali Dvi

HM

 

 

3

Sh Ajay Narayan 

PGT(Geography)

 

 

4

Ms. Shikha Sangma

TGT(English)

 

 

5

Mrs. N Begum

PRT

 

 

6

Sh K Das

Sub Staff

32

AEP

 

 

1

Mrs S Mech

TGT(Science)

 

 

2

Mrs Namita Das

TGT(Science)

 

 

3

 Mrs Sukanya

Counsellor

33

RTI

 

 

1

Sh Aswajeet Dive

PGT (Chemistry)

 

 

2

Sh D Sharma

ASO

 

 

3

Mrs M Bhattacharjee

SSA

 

 

4

JSA

JSA

 

 

5

Sh K Das

Sub Staff

34

NCC

 

 

1

Sh Vishal Gupta (Incharge)

PRT

 

 

2

All Coaches

 

35

 RECEPTION

 

 

1

Mrs Ng S Bala Devi(Incharge)

PGT (Biology)

 

 

2

Mrs. Kusumanjali Devi

PRT

 

 

3

Mrs. Akashilata Kumari

PRT

 

 

4

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

 

 

5

Sh A Narayan

PGT(Geography)

36

 CMP

 

 

1

Mrs. Akashilata Kumari

PRT

 

 

2

Mrs Anju Gogoi

PRT

 

 

3

Mrs Nasima

PRT

 

 

4

MR. Khargeswar Das

Sub Staff

37

LIBRARY

 

 

1

Sh Ajay Kumar

TGT(Library)

 

 

2

Mr Vijay

 PRT

 

 

3

Ms Bharti

 PRT

 

 

4

Mr K Saoud

Sub Staff

38

FIRE SAFETY

 

 

1

Sh Rajiv Kumar

PGT(Commerce)

 

 

2

Sh P Chetia

TGT(WE)

 

 

3

Sh K Das

Sub Staff

39

FEE COLLECTION THROUGH UBI

 

 

1

Mr. Manish Prajapati

PGT(Comp Sc)

 

 

2

Mrs. K Gupta

PRT

40

Academic Monitoring Committee

 

 

1

Sh  Apurba Das

VP

 

 

2

Mrs Kusumanjali Devi

HM

 

 

3

Sh Ajay Narayan

PGT(Geography)

 

 

4

Through All Department Head

 

41

Guidance &  Counselling

 

 

1

 Mrs Sukanya

Counsellor

 

 

2

Mr Ajay Narayan

PGT(Geography)

42

CONSERVANCY & SECURITY

 

 

1

Sh Apurba Das

VP

 

 

2

Sh Suresh Kumar

PGT (Chemistry)

 

 

3

JSA

JSA

43

NTSE

 

 

1

Sh Aswajeet Dive

PGT(Chemistry)

 

 

2

Mrs. Namita Das

TGT(Science)

44

NCSC

 

 

1

Mr. Manoj Singh

PGT(Comp. Sc.)

 

 

2

Mrs. S Mech

TGT(Science)

 

 

3

Mrs. Madhubala

TGT(Science)

45

SCIENCE EXHIBITION

 

 

1

Aswajit Dive

PGT(Chemistry)

 

 

2

Namita Das

TGT(Science)

 

 

3

Samita Mech

TGT(Science)

 

 

4

Madhubala

TGT(Science)

 

 

5

Khargeswar Kalita

Sub Staff

46

CBSE GP MATH OLYMPIAD

 

 

1

Mr S Chakraborty

PGT(Maths)

 

 

2

Mrs A bhagwati

TGT(Maths)

47

Green Olympiad TERI, Unified Council etc.

 

 

1

Manoj Singh

PGT(Comp. Sc.)

 

 

2

Madhubala

TGT(Science)

 

 

3

Sonia

PGT(Maths)

48

TECHNOTHLON

 

 

1

Manish Prajapati

PGT(Comp. Sc.)

 

 

2

Nisha Sisodia

TGT(English)

 

 

3

Sonia

PGT(Maths)

 

 

 

 

 

49

CBSE SPONSORED QUIZ , ESSAY, HERITAGE INDIA, ETC. COMPETIITION

 

 

1

Sh P Paul

PGT(English)

 

 

2

Mrs Shikha Sangma

TGT(English)

 

 

3

Mrs. Smitha N

TGT(English)

 

 

4

Mr. K Kavia

TGT(Hindi)

 

 

5

Sh K Das

Sub Staff

50

INSPIRE AWARD

 

 

1

Sh Suresh Kumar

PGT(Chemistry)

 

 

2

Mrs. Namita Das

TGT(Science)

51

Back to Basic

 

 

1

Sh Vivek Vishal

TGT(Social Science)

 

 

2

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

52

SHALA DARPAN / Biometrics

 

 

1

Mr Manish Kumar

PGT(Comp. Sc.)

 

 

2

Mr. Rajeev Kumar

PGT(Commerce)

 

 

3

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

 

 

4

Mr. D Sarmah

ASO

53

SALARY

 

 

1

Sh Apurba Das

VP

 

 

2

Mrs. M Bhattacharjee

SSA

54

INCOME TAX

 

 

1

Sh K K Sarkar

VP

 

 

2

Sh D Sharma

ASO

 

 

3

Sh Subodh Das

PRT

55

SERVICE BOOK

 

 

1

Sh D Sharma

ASO

 

 

2

Sh K Das

Sub Staff

56

SANSKRIT WEEK

 

 

1

Sh Mukund Kumar

TGT(Sanskrit)

 

 

2

Mrs Rashmi

TGT(Sanskrit)-Cont.

57

MORNING ASSEMBLY

 

 

1

Sh Apurba Das

VP

 

 

2

Mrs. Kusumanjali Devi

HM

 

 

3

Mrs. Shikha Sangma

TGT(English)

 

 

4

Mr. Putul Chetia

TGT(WE)

 

 

5

Mrs. M Bhattacharjee

Music Teacher

 

 

6

Mrs. Moue Deb

TGT(English)

 

 

7

Mr. Ashvini Kr Maurya

TGT(Hindi)

 

 

8

House Master Concerned/ Class Teacher Concerned

 

58

SOCIAL SCIENCE EXHIBITION

 

 

1

Sh Ajay Narayan

PGT(Geography)

 

 

2

Sh Vivek Vishal

TGT(Social Science)

 

 

3

Sh Rajeev Kumar

PGT(Commerce)

 

 

4

Sh RR Meena

TGT(Social Science)

 

 

5

Jyoti Prasad

 

 

 

6

Lakhan Pal

PGT(Economics)

 

 

7

Akil Hussain

TGT(Social Science)

 

 

8

Sh Nagen Soud

Sub Staff

59

MATHS CLUB

 

 

1

Mrs. Reema Singh

TGT(Maths)

 

 

2

Mrs A Bhagwati

TGT(Maths)

 

 

3

Mr. Subodh Das

PRT

 

 

4

Mrs. I Singh

PRT

60

SCIENCE CLUB

 

 

1

Mrs Namita Das

TGT(Science)

 

 

2

Mrs S Mech

TGT(Science)

 

 

3

Mrs. Nasima Begum

PRT

61

LITERATURE CLUB

 

 

1

Mr. S K Verma

TGT(Hindi)

 

 

2

Mrs S Sangma

TGT(English)

 

 

3

Mr. Mukund Kumar

TGT(Sanskrit)

 

 

4

Mrs. Akashilata kumari

PRT

 

 

5

Ms Nisha Sisodia

TGT(English)

62

ECO CLUB

 

 

1

Sh Vijay Kumar

PRT

 

 

2

Sh Suchha Singh

PRT

63

Art & Craft

 

 

1

Bhupen Rabha

TGT(AE)

 

 

2

Mr Tarun Chandra

Art & Craft

64

GAMES & SPORTS

 

 

1

Sh Ejit Singh

TGT(PHE)

 

 

2

Smt. Dipali Brahma

Yoga Teacher

 

 

3

 All Coaches

 

65

GREEN SCHOOL PROGRAMME

 

 

1

Sh Suresh Kumar

PGT(Chemistry)

 

 

2

Sh Akil Hussain

TGT(Social Science)

 

 

3

Sh Partha Paul

PGT(English)

 

 

4

Ms. Sonia

PGT(Maths)

 

 

5

Ms. Nisha Sisodia

TGT(English)

66

PRINTER, COMPUTER & OTHER GADGETS IN STAFF ROOM & ACTIVITY ROOM

 

 

1

Sh S K Verma

TGT(Hindi)

 

 

2

Sh Kuldeep Kavia

TGT(Hindi)

67

WEBSITE COMMITTEE

 

 

1

Mrs. Manish Prajapati

PGT(Comp. Sc.)

 

 

2

Mr. Ajay Narayan

PGT(Geography)

 

 

3

Mrs Shikha sangma

TGT(English)

 

 

4

Sh S Chakraborty

PGT(Maths)

68

SWACHHA BHARAT SWASTH BACHHE

 

 

1

Mrs Sunita Devi

PGT(Hindi)

 

 

2

Mr. A.C. Mandal

PGT(English)

 

 

3

Mr. Ejit Singh

TGT(PHE)

 

 

4

Mrs Dipali Brahma

Yoga Teacher

 

 

5

Mr. Sucha Singh

PRT

 

 

6

Ms. Minakshi

PRT

 

 

7

Mrs Sukanya

PRT

 

 

8

Mrs Sisy Samuel

 

 

 

9

School Doctor

Doctor

 

 

10

Mr Rahul Upadhyay

 

 

 

11

Mr Hayensa Brahma

Games coach

 

 

11

Mr K Das

sub staff

69

KVPY (Newly Added)

 

 

1

Sarjubala Devi

PGT(Biology)

 

 

2

Namita Das

TGT(Science)

 

 

3

Sonia

PGT(Maths)

70

Jigyasha (Newly Added)

 

 

1

Sonia

PGT(Maths)

 

 

2

Aswajit Dive

PGT(Chemistry)

 

 

3

Madhubala

TGT(Science)

71

Route 2 Root (Newly Added)

 

 

1

Partha Paul

PGT(English)

 

 

2

Alakananda Bhattacharjee

Music Teacher

 

 

3

Ashutosh Bhattacharjee

Comp. Instructor

72

Awaken Cityzen Programme (Newly Added)

 

 

1

Sanjay Kr Verma

TGT(Hindi)

 

 

2

Reema Singh

TGT(Maths)

73

Vidyarthi Vigyan Manthan (VVM), Science Promotion Orient Test (SPOT)

 

 

1

Ashwajit Dive

PGT(Chemistry)

 

 

2

Samita Mach

TGT(Science)

74

Cleanliness Committee (Newly Added)

 

 

1

Apurba Das

VP

 

 

2

Ejit Singh

TGT(PHE)

 

 

3

Putul Chetia

TGT(WE)

 

 

4

Vivek Vishal

TGT(Social Science)

 

 

5

Vijay Kumar

PRT

 

 

6

Sarjubala Devi

PGT(Biology)

 

 

7

Moue Deb

TGT(English)

 

 

8

Deepali Brahma

Yoga Teacher

 

 

9

Rupali

PRT