विभिन्न समितियो

Various Committees

Institutional Planning for the Academic Session 2017-18

 

 

Tender Quotations

Sl NO.

Name

Designation

1

Mr. Ajay Narayan 

PGT(Geo.)

2

Mrs. Ng Sarajubala Devi

PGT(Biology)

3

Mrs. D Chaudhury

PRT

4

Sh D Sarmah

ASO

5

Sh P C Medhi

JSA

6

Sh  K Das

Sub Staff

     
     

Admission

Sl NO.

Name

Designation

1

Mrs. Ng Sarjubala Devi

PGT(Biology)

2

Mr. Aswajeet Dive

PGT (Chemistry)

3

Mrs. A. Bhagwati

TGT (Maths)

4

Sh P C Medhi

JSA

5

Sh N Saoud

Sub Staff

     
     

Examination (Secondary Section)

Sl NO.

Name

Designation

1

Mr. Ajay Narayan (CBSE)

PGT (Geo)

2

Mr. P Paul

PGT(English)

3

Mr. Devendra Kumar (Home)

PGT(Physics.)

4

Mrs. Sunita Devi

PGT(Hindi)

5

Mr. K K Sarkar

TGT(Maths)

6

Mr. K Das

Sub Staff

7

Mr. K Kalita

Sub Staff

     
     

Examination (Primary Section)

Sl NO.

Name

Designation

1

Mrs. D Chaudhury

PRT

2

Mrs. Champawati

PRT

3

Mr. Omendra Singh

PRT

4

Mr. Vijay Kumar

PRT

4

Mrs. Nagarathan

Sub Staff

     
     

                    Time Table & Arrangement (Secondary Section)

 

Sl No.

Name

Designation

1

Dr. D D Tripathi

PGT(Maths.)

2

Sh S Chakraborty

PGT(Maths.)

3

 Sh S.K.Verma

 TGT (Hindi)

     
     

                                            Time Table (Primary Section)

Sl. No.

Name

Designation

1

Mrs Akashilata Kumari

PRT

2

Mrs Geeta Rai

PRT

3

Mrs Kanchan Gupta

PRT

4

Mrs. Rinki Tiwari

PRT

5

Mr. Chetan lal

PRT

     
     

CCA (Secondary Section)

 

Sl. No.

Name

Designation

1

Mrs. Smitha N

TGT (English)

2

Mrs. Shikha Sangma

TGT(English)

3

Mrs. Sunita Devi

PGT (Hindi)

4

Mr. P Paul

PGT (English)

5

Mr. Kuldeep Kavia

TGT (Hindi)

6

All House Masters

 

     
     

CCA (Primary Section)

Sl. No

Name

Designation

1

Mrs. Suheli Roy

PRT

2

Mrs. Rina Das

PRT

3

Mr. Vishal Gupta

PRT

4

Mrs. Kamla

PRT

5

Mr. Chetan Lal

PRT

6

All House master(Primary Section)

 

7

Mrs. Nagarathan

Sub Staff

     

 

 

 

Furniture Repair & Maintenance

Sl. No

Name

Designation

1

Sh Subodh Das

PRT

2

Sh Vijay Kumar

PGT (History)

3

Sh Ejeet Singh

TGT (P & HE)

4

Sh  NagaenSoud

Sub Staff

5

Sh BinayKalita

Sub Staff

     
     

Repair & Maintenance of School Building

Sl. No

Name

Designation

1

Sh P Chetia

WET

2

Sh Suresh Kumar

PGT (Chemistry)

3

Sh K Das

Sub Staff

4

Sh K Kalita

Sub Staff

     
     

Discipline Committee

Sl.No

Name

Designation

1

Dr D DTripathi (Incharge)

PGT (Maths)

2

Sh Suresh Kumar

PGT (Chemistry)

3

Ms Kiran Soren

PGT (Physics)

4

Mrs. A Bhagwati

TGT (Maths)

5

Mr. S P Singh

TGT (Maths)

6

Mr. Ejit Singh

TGT (PH&E)

7

Mrs. Nasima Begum

PRT

8

Mr. Vishal Gupta

PRT

9

All Coaches & Yoga Tr

 

10

All Class Teachers

 

     

Adventures,  Excursions & Visit to Local Places(Transportation)

Sl.No

Name

Designation

1

Sh  Rajiv Kumar

PGT (Commerce)

2

Dr. R A S Yadav

TGT (Hindi)

3

Mr. S K Verma

TGT (Hindi)

4

Mrs. Kusumanjali Devi

HM

5

Mrs S Sangma

TGT (English)

6

Mrs Akashilata Kumari

PRT

7

Mrs Rinki Tiwari

PRT

8

Mr. Nagen Soud

PRT

9

Mr. Vijay Kumar

PRT

10

Mrs. Nagarathan

Sub Staff

     
     

Scout & Guide / Cubs & Bulbul

 

Name

Designation

1

Mrs. Akashilata Kumari(i/c, Guide)

PRT

2

Mrs. Shikha Sangma

TGT

3

Mrs. Iravati Singh

PRT

4

Mrs. N Begum

PRT

5

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

6

Sh Vijay Kumar (i/c, Scout)

PGT

7

Sh K K Sarkar

TGT

8

Sh S P singh

TGT

9

Sh Vijay Kumar

PRT

10

Mr. N.C. Mishra

TGT

11

Dr. R.A.S. Yadav

TGT

12

Mr. A.K. Pandey

TGT

13

Mr. Manoj Kumar

TGT

14

Mrs. D Chaudhury (i/c,  Bulbul)

PRT

15

Mrs. Babli Das

PRT

16

Mrs. Chayanika

PRT

17

Mr. Subodh Das (i/c, Cub)

PRT

18

Mr. Chetan Lal Raigar

PRT

19

Mr. Omendra Singh

PRT

20

Mahendra Singh Meena

PRT

     
     

                                                First Aid Committee 

Sl. No

Name

Designation

1

Mrs Ng S Bala Devi (i/c)

PGT (Bio)

2

Dr. R. Kala

Doctor

3

Mrs. Divya VP

Nurse

4

Mrs. Namita Das

TGT

5

Mrs. Rina Das

PRT

6

All Class teachers

 

7

All Coaches

 

8

Mrs Nagarathan

Sub Staff

9

Mr K Das

Sub Staff

     
     

Beautification of building, grounds and gardening

S.l No

Name

Designation

1

Mr. S N Saha (OvrallIncharge)

 TGT AE

2

Mrs. S Mech ( Herbal Garden)

 TGT Sc

3

Mrs. A Bhagwati (Rose Garden)

PRT

4

Mrs. Arunima Kalita (Admin Block)

PRT

5

Mrs.Suheli Roy                 ( Do)

PRT

6

Mrs. Akashilata Kumari(Front Side)

PRT

7

Mrs Nasima Begum (Do)

PRT

8

Mrs. Shikha Sangma (MI Room front)         

TGT

9

Mrs. Smitha  (Do)

TGT

10

Mrs. Chayanika(Near Chem lab)

PRT

11

Mrs Sima Mutsuddi(Near Phy Lab)

PRT

12

House Boards      (All House Masters)

 

     

                    Potable Water / Water Tank Cleaning         

Sl No.

Name

Designation

1

Mr. P Chetia

WET

2

Mr. Ejit Singh

P & HE

3

Mr K Das

Sub staff

4

Mr. K Kalita

Sub staff

     
     

Cleanliness of Toilets

Sl No.

Name

Designation

 1

Sh P Paul  (Overall I/C Boys)

PGT

 2

Ms. Kiran Soren (Overall I/C Girls)

PGT

Sl No.

Name

 Toilet Section

1

Sh Vijay Kumar

Wash Rooms, Primary (Boys)

2

Sh Chetan Lal Raigar

3

ShOmendra Singh

4

ShSubodh Das

Wash Rooms, Primary (Boys)

5

Sh Vishal Gupta

6

ShMahendra Singh Meena

7

Mrs. Babli Das

Wash Rooms, Primary (Girls)

8

Mrs. Kamla

9

Mrs. RotoYatang

10

Mrs. ArunimaKalita

Wash Rooms, Primary (Girls)

11

Mrs. D Chaudhury

12

Mrs. Rina Das

13

Mrs. S Sangma

Wash Room (Girls), Near MI Room

14

Mrs. A Bhagwati

15

Dr. R A S Yadav

Wash Room (Boys), Near MI Room

16

Sh S P Singh

17

Ms. Kiran Soren

Wash Room (Girls), Near Labs

18

Mrs. Smitha N

19

Sh Rajeev Kumar

Wash Room (Boys), Near Labs

20

Sh Vijay Kumar

21

Mrs. Namita Das

Wash Room (Girls), Ground Floor New Building

22

Mrs. S Mech

23

ShKuldeepKavia

Wash Room (Boys), Ground Floor New Building

24

Dr. A Jha

25

Mrs. N Begum

Wash Room (Girls), First Floor New Building

26

Mrs. Rinki Tiwari

27

Sh A K Pandey

Wash Room (Girls), First Floor New Building

28

ShManoj Kumar

     
     

Security of School Building

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Devendra Kumar

PGT

2

Sh Ejit Singh

TGT

3

All Class Teachers

 

4

All Coaches

 

5

Sh K Kalita

Sub Staff

     
     

Computer Deptt.

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. A Gupta

PGT

2

PGT CS (II)

PGT

3

Sh Rajeev Kumar

PGT

4

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

5

Sh Binay Kalita

Sub Staff

     
     

Rajbhasha

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. Sunita Devi

PGT

2

Dr. R A S Yadav

TGT

3

Sh S K Verma

TGT

4

Sh D Sharma

ASO

5

Sh K Das

Sub Staff

     
     

Press, Publicity & Photography

Sl No

Name

Designation

1

Sh P Paul

PGT

2

Mrs. Sunita Devi

PGT

3

Mrs. Smitha N

TGT

4

Sh Vishal Gupta

PRT

5

Sh K Das

Sub Staff

     
     

Food & Refreshment Committee

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. AkashilataKumari

PRT

2

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

3

Mrs. Iravati Singh

PRT

4

Mrs. Geeta Rai

PRT

5

Mrs. Kamla

PRT

6

ShBinayKalita

Sub Staff

     
     

Teaching Aids

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Manoj Kumar

TGT

2

Sh Vijay Kumar

PGT

3

Mrs. Nasima Begum

PRT

4

Sh K Das

Sub Staff

     
     

Sound & Electricity

Sl No.

Name

Designation

1

Sh P Chetia

WET

2

Sh K K Sarkar

TGT

3

Sh  K Kalita

Sub Staff

     
     

Residential Quarters (Maintenance & Repair)

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Ajay Narayan

PGT

2

Sh S P Singh

TGT

3

Sh P Chetia

WET

4

Sh K Das

Sub Staff

 

 

 

 
     

Checking of Cash Book (VVN & SF)

Sl No.

Name

Designation

1

Dr. D DTripathy

PGT

2

Sh S Chakraborty

PGT

3

Mrs. A Bhagwati

TGT

4

Sh K Kalita

Sub Staff

VM C & VEC

Sl No.

Name

Desgnation

1

Sh Apurba Das

VP

2

Sh P C Medhi

JSA

3

Mrs. D Chaudhury

PRT

     

Printing and Making of Students Diary, Teachers Diary, School Magazine

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. Ng Sarjubala Devi (Teacher Dairy)

PGT

2

Mr. Aswajeet Dive

PGT

3

Mr. Ajay kumar Pandey

TGT

4

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

5

Sh P Paul      (Student  Diary)

PGT

6

Mrs. Sunita Devi

PGT

7

Mrs.Suheli Roy

PRT

8

Mrs. Smitha N

TGT

9

Sh BinayKalita

Sub Staff

     
     
     

Subject Committee( Convener)

Sl No.

Name

Designation

1

Mr P Paul (English)

PGT(English)

2

Mrs Sunita Devi(Hindi)

PGT(Hindi)

3

Dr  D D Tripathy(Mahs)

PGT (Maths)

4

Mrs Ng S Bala Devi(Science)

PGT(Bio)

5

Mrs. A Gupta(Comp Sc)

PGT (Comp)

6

Mr Ajay Narayan(Commerce, Humanities, Miscellaneous)

PGT (Geo)

     
     

Local Purchase Committee

Sl No.

Name

Designation

1

Mr Ajay Narayan

PGT(Geo)

2

Mrs. Ng Sarjubala Devi

PGT(Biology)

3

Mrs. DeepanjaliChaudhury

PRT

4

All Department Head

 

 

 

 

 

 

 

Physical Verification of Goods & Services Procured

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Ejit Singh

TGT(P & HE)

2

SH Vijay Kumar

PGT(History)

3

Sh P Chetia

WET

4

All Department Head

 

     
     

Grievance/SC/ST/Women/Minority

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Apurba Das

VP

2

Mrs. KusumanjaliDvi

HM

3

Sh Ajay Narayan 

PGT(Geo)

4

Ms. Kiran Kumari Soren

PGT (Physics)

5

Mrs. N Begum

PRT

6

Mrs Nagarathan

Sub Staff

     
     

AEP

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs Ng S Bala Devi(Incharge)

PGT(Bio)

2

Mrs K Soren

PGT(Physics)

3

 

Counsellor

     
     
     

RTI

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Aswajeet Dive

PGT (Chem)

2

Sh D Sharma

ASO

3

Mrs M Bhattacharjee

SSA

4

Sh P C Medhi

JSA

5

Sh K Das

Sub Staff

     
     
     

NCC

Sl No.

Name

Designation

1

ShVisahal Gupta (Incharge)

PRT

2

All Coaches

 

RECEPTION

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs Ng S Bala Devi(Incharge)

PGT (Bio)

2

Mrs. Nasima Begum

PRT

3

Mrs. AkashilataKumari

PRT

4

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

5

Sh A Narayan

PGT(Geo)

6

Ms. K Soren

PGT

     
     
     

CMP

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. Arunima Kalita(Incharge)

PRT

2

Mrs. Akashilata Kumari

PRT

3

Mrs. Deepanjali Chaudhury

PRT

     
     

LIBRARY

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Ajay Kumar

TGT,Lib Sc

2

All Class Teachers

 

3

Sh K Das

Sub Staff

4

Mrs Nagarathan

Sub Staff

     
     
     

FIRE SAFETY

Sl No.

Name

Designation

1

Sh P Chetia

TGT

2

Sh Suresh Kumar

PGT(Chem)

2

Mrs. S Mech

TGT

3

Sh K Das

Sub Staff

     
     
     

                         FEE COLLECTION THROUGH UBI

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. A Gupta

PGT(Comp Sc)

2

Mrs. K Gupta

PRT

     
     

Academic Monitoring Committee

Sl No.

Name

Designation

1

Sh  Apurba Das

VP

2

Mrs Kusumanjali Devi

HM

3

Sh Ajay Narayan

PGT(Geo )

4

Through All Department Head

 

     
     
     

Guidance &  Counselling

Sl No.

Name

Designation

1

 Ms Sukanya Das

Counsellor

2

Mr Ajay Narayan

PGT (Geo)

   

 

     
     

CONSERVANCY & SECURITY

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Apurba Das

VP

2

Sh Suresh Kumar

PGT (Chem)

3

Sh P C Medhi

JSA

     
     

NTSE

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Aswajeet Dive

PGT

2

Mrs. Namita Das

TGT

     

NCSC

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. Kiran soren

PGT

2

Mrs. S Mech

TGT

     
     

SCIENCE EXHIBITION

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Suresh Kumar

PGT

2

 

TGT

3

Mrs. A Gogoi

PRT

     

CBSE GP MATH OLYMPIAD

Sl No.

Name

Designation

1

Dr. D DTripathi

PGT

2

Sh S Chakraborty

PGT

     

GREEN OLYMPIAD

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. Kiran soren

PGT

2

Mr. Manoj Kumar

TGT

     
     

TECHNOTHLON

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. A Gupta

PGT

2

PGT CS (II)

PGT

2

Mrs. Susmita Das

TGT

     
     

CBSE SPONSORED QUIZ , ESSAY, HERITAGE INDIA, ETC. COMPRTIITION

Sl No.

Name

Designation

1

Sh P Paul

PGT

2

Mrs. Smitha N

TGT

3

Mr. K Kavia

TGT

     
 

INSPIRE AWARD

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Devendra Kumar

PGT

2

Mrs. Namita Das

TGT

     
 

Back to Basic

 

Sl.No.

Name

Designation

1

Sh A K Pandey

TGT

2

Mrs. K Gupta

PRT

 

 

 
 

SHALA DARPAN

 

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. A  Gupta

PGT

2

PGT CS (II)

PGT

3

Mr. Rajeev Kumar

PGT

4

Mrs. Shikha Sangma

TGT

5

Mrs. Kanchan Gupta

PRT

 

Mr. D Sarmah

ASO

     
 

SALARY

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Apurba Das

VP

2

Mrs. M Bhattachargee

SSA

     
     
 

INCOME TAX

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Apurba Das

VP

2

Sh D Sharma

ASO

3

Sh Subodh Das

PRT

     
 

SERVICE BOOK

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh D Sharma

ASO

2

Sh K Das

Sub Staff

     
     
 

SANSKRIT WEEK

 

Sl No.

Name

Designation

1

Dr. A Jha

TGT

2

Sh N C Mishra

TGT

3

Mrs. Rumi Sharma

TGT

     
     
 

MORNING ASSEMBLY

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Apurba Das

VP

2

Mrs. Kusumanjali Devi

HM

3

Mrs. Smitha N

TGT

4

Mrs. M Bhattacharjee

Music Teacher

5

House Master Concerned/ Class Teacher Concerned

     
     
     
 

SOCIAL SCIENCE EXHIBITION

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Ajay Narayan

PGT

2

Sh Rajeev Kumar

PGT

3

Sh Vijay Kumar

PGT

4

Sh AjAY Kumar Pandey

TGT

5

ShManoj Kumar

TGT

6

Sh Nagen Soud

Sub Staff

     
     
     
 

MATHS CLUB

 

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. A Bhagwati

TGT

2

Mr. S P Singh

TGT

3

Mr. Subodh Das

PRT

4

Mrs. I Singh

PRT

     
     
 

SCIENCE CLUB

 

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs Namita Das

TGT

2

Mrs S Mech

TGT

3

Mrs. Nasima Begum

PRT

     
     
 

LITERATURE CLUB

 

Sl No.

Name

Designation

1

Mr. S K Verma

TGT

2

Mrs S Sangma

TGT

3

Dr. A Jha

TGT

4

Mr. N C Mishra

TGT

4

Mrs. Geeta Rai

PRT

5

Mrs. Akashilata kumari

PRT

     
 

ECO CLUB

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Vijay Kumar

PGT

2

Sh Vishal Gupta

PRT

     
     
 

Art & Craft

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh S N Saha

TGT

2

Mrs. Babli Das

PRT

     
 

GAMES & SPORTS

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh Ejit Singh

TGT

2

All Coaches

 

3

 Ms Dipali Brahma

TGT Yoga

     
     
 

GREEN SCHOOL PROGRAMME

 

Sl No.

Name

Designation

1

Sh P Paul

PGT

2

Sh Vijay  Kumar

PRT

     
     

PRINTER, COMPUTER & OTHER GADGETS (STAFF ROOM) & ACTIVITY ROOM

Sl No.

Name

Designation

1

Sh S P Singh

TGT

2

Sh Kuldeep Kavia

TGT

     
     
 

WEBSITE COMMITTEE

 

Sl No.

Name

Designation

1

Mrs. A Gupta

PGT

2

PGT CS (II)

PGT

3

Mr. Ajay Narayan

PGT

4

Mr. P Paul

PGT

5

Dr. D DTripathi

PGT

6

Mr Ejeet Singh

TGT